İngiltere, Kuran yakacağını duyuran aşırı sağcı Paludan’ın ülkeye girişini yasakladı

İngiltere’nin kuzeyindeki Wakefield kentindeki bir okulda, Kuran’a ziyan verdikleri için dört öğrenci şubat ayında okuldan uzaklaştırılmıştı. Paludan da bu kentte Kuran yakma aksiyonu yapmak istediğini duyurmuştu. Pazar günü Twitter’dan bir görüntü yayınlayan Paludan, kente gelerek, “demokratik olmayan güçlere karşı gayret edeceğini” tez etmişti.

BBC Türkçe’nin aktardığına nazaran İngiltere’nin güvenlikten sorumlu kabine yetkilisi Tom Tugendhat, Paludan’ın ülkeye girişine müsaade verilmeyeceğini duyurdu.

Paludan, daha evvel Danimarka’da ırkçılık da dahil birçok hatadan 2020’de bir ay mahpus cezasına çarptırılmıştı. Paludan, Fransa ve Belçika’nın yanı sıra öbür kimi Avrupa ülkelerinde de emsal Kuran yakma aksiyonları planlamaya çalıştı. Kimi hareketleri sonrası ilgili kentlerde olaylar çıktı.

2023 Ocak ayının sonunda Stockholm’deki Türk büyükelçiliği önünde Kuran yakmış, bu olay İsveç ve Türkiye bağlarına tesir etmişti. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, tabir özgürlüğü bağlamında aksiyona müsaade verildiğini söylemiş, “Ancak bir şeyin yasal olması kesinlikle uygun olduğu manasına gelmez” iletisi vermişti. Danimarka merkezli ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) önderi Rasmus Paludan 2019’da yapılan seçimlerde yüzde 1,8’lik bir oy oranına ulaşmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir