Tarla 10 bin, gübre 15 bin

Cem YILDIRIM/ANKARA

Demokrat Parti Ankara Vilayet Lideri Erkin Delikanlı, çiftçinin tarımdan uzaklaştığını belirterek, “Nasıl uzaklaşmasın, Ankara’nın kimi ilçelerinde bir dönüm arsa 10 bin lira lakin bir ton gübre 15 bin lira. Çiftçinin, arsa bedelinden daha değerliye gübre alıp eser yetiştirmesi mümkün değil” dedi.

SÖZCÜ Ankara Ofisini ziyaret eden ve Ankara Haber Müdürü Emin Özgönül ile görüşen Delikanlı, “Çarşıya çıkan vatandaş aslında Pinokyo TÜİK’in enflasyon hesabına inanılmayacağını görüyor” dedi ve şunları söyledi:

‘Pinokyo TÜİK’in burnu her geçen gün uzuyor. 3 Ocak’ ta enflasyon sayılarını açıklayacaklar ve tekrar palavraya sığınacaklar, zira emekliye, çalışana, memura artırım vakti geldi.

Bu palavralarla milletin cebine elini daldırıyorlar. Yeni yılda emekçiye, memura da taban fiyatlı üzere en az yüzde 54 artırım yapılmalı. Emekliye o da yetmez yüzde 100 olmalı.

Asgari fiyatın artmasını olumlu buluyoruz lakin 8 bin 500 liraya çalışacak bir minimum ücretlinin SGK ve başka ödemelerle birlikte patrona maliyeti 11 bin 750 lira oldu. Bu durum da ya kayıt dışına yol açacak ya da patron emekçi çıkarmak zorunda kalacak, işsizlik artacak.

Yapılması gereken enflasyonu denetim altına alıp halkın alım gücünü yükseltmek. ‘Ustalık dönemim’ diyenlerin ülkesinde tencereler boş, çocuk bezi bile lüks oldu. Cumhurbaşkanının arabasının bagajında çocuklara dağıttığı oyuncaklar var. Yalnızca o oyuncakların geçen yılki faturası ile bu yılki faturasına bakılsa, enflasyon nereden nereye gelmiş görülür. Biz de artık ‘Yeter be usta’ diyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir