Ramazan’da tatlı ve pide tüketimi uyarısı

İSTANBUL (İGFA) – Beslenme ve Diyet Uzmanı Parıltı Ecem Baydı Ozman, Ramazanda en sık yapılan kusurlardan biri sahura kalkmamak olduğuna dikkati çekerek, sahura kalkılmadığında günlük alınması gereken besin ögeleri yalnızca iftarda alındığından bu durum besinsel yetersizliklerin yanı sıra gün içerisinde açlık ve susuzluğun daha ağır yaşanarak günlük hayatta baş ağrısından halsizliğe, sinirlilikten konsantrasyon meselesine dek bir çok meseleye yol açabildiğini söyledi.

Ramazanda tek bir öğüne yüklenmemek, öğünlerde tok tutacak, sağlıklı, posa, vitamin, mineral üzere besin ögelerini karşılamaya yardımcı olacak seçimler yapmak gerektiğini vurgulayan Ozman, tatlı ve pide tüketimi konusunda da uyardı.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Işık Ecem Baydı Ozman Ramazanı sağlıklı geçirmenin ipuçlarını verirken, kıymetli ihtarlar ve tekliflerde bulundu.

PİDEYİ DENETİMLİ TÜKETİN

Ramazanda en sık tüketilen hatta tüketiminde çoka kaçılan besinlerin başında pide geliyor. Beyaz un içeriği ve bilhassa de sıcak tüketildiğinde kan şekerini süratli yükselten, kilo almaya yol açan pideyi diyabet hastalarının çok daha dikkatli tüketmesi gerekiyor. Diyabet sorunu olmayan bireyler de yemeğe hafif bir çorba ve salata ile başlayarak pideyi çok daha denetimli tüketip Ramazan sonunda kilo alma meselesini önleyebilirler.

İFTARLA SAHUR ORTASINDA KESİNLİKLE İKİ LİTRE SU İÇİN

Vücuttaki tüm sistemler suya bağımlıdır ve eksikliğinde böbrekle ilgili problemler, baş ağrısı, halsizlik, kabızlık üzere problemler yaşanabilir. Ramazanda oruç tutulduğunda uzun bir müddet susuz kalınacağı için iftar ve sahur ortasında kesinlikle iki litre su için. Beslenme ve Diyet Uzmanı Işık Ecem Baydı Ozman “Su içmek için susamayı beklemeyin. Zira su tüketmek için susamayı beklediğinizde bedeninizi susuzluktan alarm vermiş bir noktaya getirmiş olursunuz. Çay ve kahve üzere içecekler de susuzluk hissini engellerken, suyun yerini tutmadığı üzere bedenden su atılmasına yol açar” diyor.

SOFRANIZDAN MEVSİM SEBZELERİNİ EKSİK ETMEYİN

Sebzeli çorbalar, salatalar, zerzevat yemekleri… Mevsim zerzevatları kullanarak yapacağınız ana yahut yardımcı yemekler vitamin, mineral ve posa gereksiniminizi karşılamanıza yardımcı olur. Sindirim sisteminizin sağlıklı çalışmasını sağlar, kabızlık sıkıntısını önler. Kan şekerinizin istikrarda kalmasına yardımcı olarak tokluk sürenizi uzatır. Bu nedenle hem iftarda hem sahurda taze yahut pişmiş mevsim sebzelerine kesinlikle yer vermelisiniz.

PROTEİN İÇEREN BESİNLERE KESİNLİKLE YER VERİN

Uzun süren açlık sonrası iftar sofrasında proteinden varlıklı besinlere kesinlikle yer vermek gerekir. Varlıklı bir protein kaynağına sahip olan balık, sağlıklı yağ asitleri ile kalp damar sıhhatini da müdafaaya yardımcı olacağından fırında/ızgarada yapmak kuralıyla balığa kesinlikle yer verin. Balığın yanı sıra protein kaynağı olarak; bakliyat, kırmızı/beyaz etli zerzevat yemekleri, bir kase yoğurt ya da bir bardak sade kefir üzere besinler tüketin. Bu besinler protein, vitamin ve mineral gereksiniminizi karşılarken, hazımsızlığa karşı korur. Kalp ve bağırsak sıhhati için kırmızı eti ender tüketmek, pastırma üzere tuz oranı yüksek işlenmiş et eserlerinden kaçınmak gerekir.

SAHURA KESİNLİKLE KALKIN VE TOK TUTAN, HAFİF BESİNLER TÜKETİN

Beslenme ve Diyet Uzmanı Parıltı Ecem Baydı Ozman “Sahura kalkmamak kadar sahurda yanlış besinler seçmek de Ramazanı sıhhatsiz ve konforsuz geçirmeye sebep olabilir. Sahurda pilav, makarna üzere besinleri tercih etmeyin. Yumurta ve peynir üzere protein kaynakları; mevsime uygun ve su oranı yüksek sebzeler, bir ölçü çavdar ekmeği ve yulaf ekmeği üzere sağlıklı karbonhidrat seçenekleri ile kombinlenerek tüketilmeli. Bu sayede hem uzun bir tokluk sağlanabilir hem de protein, lif, vitamin üzere çeşitli besin ögelerinden faydalanılmış olur” diyor.

KIZARTMALARDAN VE AĞIR YEMEKLERDEN KAÇININ

Ramazanda lezzetli ve cezbedici yemeklerle sofrayı donatmak, sevdiklerimizi bu yemeklerle ağırlamak isteriz. Fakat fazla yağ içeren kızartma usulüyle yaptığımız, krema ya da öbür yağlı soslar kullandığımız yemekler hem hazım meselelerine yol açar hem de Ramazanda kilo almamıza neden olur. Bu nedenle yemekleri fırınlama, haşlama teknikleri ile pişirmek, etli yemeklerde ilave yağ kullanmamak hem hazmı kolaylaştırır hem de kilo denetimi sağlar.

HAFİF TATLILAR TERCİH EDİN

İftar sonrası tatlı tüketmek sıklıkla tercih edilen bir durumdur lakin her gün tatlı tüketmekten kesinlikle kaçının. Gün uzunluğu açlık sonrası iftarda hali hazırda yükselen kan şekerini daha da yükseltmemek için, tatlı tüketeceğinizde şerbetli değil meyveli/ sütlü tatlı üzere nispeten hafif olanları tercih edin. Unutmayın; tatlılar çoğunlukla besin bedeli düşük, şeker ve kalori içerikleri yüksek olduğundan Ramazanda hergün tatlı tüketmek süratli kilo artışına ve kan şekeri ile ilgili meselelere yol açabilir.

RAMAZANDA HAREKET EDİN

Beslenme ve Diyet Uzmanı Işık Ecem Baydı Ozman “Ramazanda hareketli olmak, bilhassa iftardan bir mühlet sonra hafif bir açık hava yürüyüşü yapmak üzere aktiviteler hazmı kolaylaştırır, Ramazanda kilo denetimine yardımcı olur. Lakin ağır bir iftar yemeği sonrası yapılan denetimsiz ağır antrenmanlar sakıncalı olabilir. Bu nedenle iftar yemeklerinde çoka kaçılmaması ve bilhassa kronik hastalığı olanların yapabilecekleri idmanların tipi ve müddeti konusunda tabibe istişareleri önemlidir” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir