Olası orman yangınlarını önlemek için ‘NEFES’ Mersin’de konuşlandırıldı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından üretilen ve OGM envanterine giren “NEFES” sahip olduğu özellikleriyle orman yangınlarıyla gayrette kullanılan hava araçları gücüne güç kattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından isimlendirildikten sonra Mersin Orman Bölge Müdürlüğünde konuşlandırılan hava aracının seyir hızı 222 kilometreye, azamî hızı ise 358 kilometreye kadar çıkabiliyor.

Orman yangınlarına hem gece hem de gündüz müdahale etme özelliğine sahip “NEFES”, 2,5 ton su atma kapasitesiyle öne çıkıyor.

Uzunluğu 19,76 metre, yüksekliği de 5,13 metre olan helikopterin, yaklaşık 2,5 saat havada kalma özelliği bulunuyor.

Helikopter, 11 yangın emekçisi yahut yolcu kapasitesiyle dikkati çekerken, dahili ve harici yük de taşıyabiliyor.

Olası orman yangınlarına müdahale için Mersin OGM’de konuşlandırılan, sıhhi tahliye yapma ve kurtarma özelliklerine sahip yangın söndürme helikopteri “NEFES”, görüntülendi.

Bozyazı ilçesinde yapılan tatbikatta senaryo gereği ağaçlık alanda çıkan yangın için harekete geçen “NEFES” kısa müddette bölgeye ulaştı.

Denizden ve yangın havuzundan aldığı su ile alevlerin yükseldiği noktaya sorti yapan hava aracı, yangının büyümeden söndürülmesini sağladı.

“NEFES”, Mersin dışında farklı bölgelerde çıkabilecek mümkün yangınlarda da aktif olarak kullanılabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Mayıs’ta OGM Havacılık Dairesi Başkanlığı Tesisleri’nde düzenlenen Orman Yangını Söndürme Uçakları ve Helikopterleri Teslim Merasimi’ne katılmış, burada OGM envanterine dahil edilecek 1 adet T-70 yangın söndürme helikopteri, 4 adet Air Tractor model yangın söndürme uçağı ile 1 adet beşerli keşif uçağı hakkında yetkililerden bilgi almıştı.

Erdoğan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından üretilen ve birincisi daha evvel OGM envanterine giren 2,5 ton su atma kapasiteli ve gece de vazife yapabilen T-70 helikopterinin ikincisi hakkında bilgi almış, “NEFES” ismini verdiği T-70 helikopterinin gövdesine de ismini yazıp, imzasını atmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir