Liseli Azra tacizcisini köy meydanında öldürmüştü! Okul müdüründen ‘maket bıçağı’ detayı

Olay, 1 Mart’da Arpaçay ilçesi Kardeştepe köyünde meydana geldi. Şehit Engin Yılmaz Anadolu Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi Azra Erdağ, köy meydanındaki çeşmede hayvanları sularken yanına 3 çocuk babası Birdal Doğan geldi. 3 yıldır genç kızı taciz ettiği öne sürülen Doğan, argümana nazaran, Azra Erdağ’a, “Seni kaçıracağım, kendime bayan yapıp, sonra da satacağım” dedi. Bu kelamlar üzerine Erdağ, Doğan’ı, babasına ilişkin yanındaki ruhsatsız tabancayla vurdu. Bedenine 4 kurşun isabet eden Doğan, olay yerinde hayatını kaybetti. Olay sonrası gözaltına alınan Azra Erdağ, tutuklandı.

Hakkında 12 yıl mahpus cezası istemiyle dava açılan Azra Erdağ, 5 Temmuz’ta birinci kere hakim karşısına çıktı. Kars 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savunmasını yapan Azra Erdağ beraatini istedi. Birdal Doğan’ı bilerek ve taammüden öldürmediğini söyleyen Erdağ, “Babama ilişkin hayvanları çeşmeye götürdüm. Birdal Doğan karşıma geçip ‘Seni kaçıracağım, kendime karı yapacağım. Sonra seni diğerlerine satacağım’ diye kelamlar söyledi. Aslında 3 yıldır daima rahatsız ediyordu. Beni kaçırması için birilerine para bile vermişti. Onun kaygısından okulda maket bıçağı ve biber gazı taşıyordum. O gün de annem ve abim hastaneye gideceği için okula gitmedim ve babama yardım etmek için köyde kaldım. Hayvanlara su içirmek için çeşmeye gittim ve yanıma silah aldım. Çeşmede benim yanıma gelen Doğan, bana ağır hakaretlerde bulundu. Ben de yanımda taşıdığım silahı çıkarıp kaygımdan gözümü kapatarak ateş ettim. Amacım korkutmaktı. Onun yüzünden okulumu tamamlayamadım. Eğitim hayatım yarım kaldı. Genç yaşta mahpusa girdim. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum” dedi.

SUÇA SÜRÜKLENEN ÇOCUK

Mahkeme heyeti, ‘haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet yahut şiddetli elemin tesiri altında’ cinayetin işlendiğini, sanığın üzerine atılı hatanın vasıf ve mahiyeti, kanıtların toplanmış olması, suça sürüklenen çocuğun (SSÇ) kanıt karartma ihtimalinin bulunmaması, tutuklama muhafaza önleminin istisnai uygulaması gereken bir önlem olması, tutuklamadan beklenen gaye ve gayenin isimli denetim önlemlerinin uygulanması ile elde edilmesi mümkün ise öncelikli olarak isimli denetim önlemlerinin uygulanmasının yordam kuralları mucibince gerekli oluşu, SSÇ’nin belge kapsamı prestiji ili aleyhindeki mevcut kanıt durumu ve tutuklu kaldığı müddet dikkate alındığında bu etaptan itibaren orantılık ve ölçülülük unsurları uyarınca olay tarihinde 18 yaşından küçük olan Azra Erdağ’ın tahliyesine karar verdi.

‘AMCASI VE DAYISI OKULDA ÖNLEM ALMAMIZI İSTEDİ’

Lise öğrencisi Azra Erdağ bugünkü duruşmasına katılmadı. Tarafların avukatlarının katıldığı mahkemede yalnızca o devrin okul müdürü olan Ç.M. tanık olarak dinlendi. Ç.M. tabirinde “Azra’nın amcası ve dayısı köyde bir kişinin kızı rahatsız ettiğini ve kaçırma talebinin olmasından ötürü bizim de okulda ve pansiyonda gerekli tedbirleri almamızı istedi. Biz de durumu okul polisine bildirdik. Daha sonra okulda yapılan aramada bir maket bıçağı bulundu ve bu maket bıçağının da Azra’ya ilişkin olduğu tespit edildi. Ailesi ile yapılan görüşmede, Azra’nın okula maket bıçağı ile gidip geldiğini bildiklerini söyledi. Ben bu olaylara teğe bir şahit olmadım okuldaki başka öğretmenlerden duydum” diye konuştu.

Azra Erdağ’ın tutuksuz yargılanmasına devam edilmesi kararı veren mahkeme heyeti, öbür şahitlerin dinlenmesi için duruşmayı 16 Şubat 2023’e erteledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir