16 yıl önceki cinayetin sanıkları için karar çıktı

Aşkale ilçesinde 31 Ağustos 2006’da kaybolan Recep Akpınar, o periyot yapılan aramalarda bulunamadı. Akpınar için 24 Aralık 2010 ila 7 Ocak 2011 ortasında yapılan ikinci soruşturmada da rastgele bir cürüm ögesi elde edilemedi. İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Ofis Amirliği bünyesinde kurulan özel grup, Akpınar’ın belgesini geçen yıl tekrar incelemeye aldı. Özel grubun 6 ay boyunca yaptığı araştırmada, Recep Akpınar’ın kaybolmadan bir gün evvel Mehmet Göktürk ve Necmi Acar ile görüştüğünü belirledi. Özel grup, 16 Mayıs 2022de 2 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı. Şüphelilerden Mehmet Göktürk, polise verdiği birinci sözünde Recep Akpınar’ı arkadaşı Necmi Acar ile öldürerek gömdüklerini ve yerine gösterebileceğini söyledi. Mehmet Göktürk’ün yer göstermesiyle Kop Dağı eteklerinde hafriyat yapıldı. Kadavra köpeklerinin de kullanıldığı aramada, Recep Akpınar’a ilişkin olabileceği bedellendirilen bulgu ve kanıtlar toplanarak İsimli Tıp Kurumu’na gönderildi. Mehmet Göktürk ile Necmi Acar ise sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

SANIKLAR HAKKINDA TEKNİK TAKİP YAPILMIŞ

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olayla ilgili yürüttüğü soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, Mehmet Göktürk’ün Necmi Acar ile birlikte Akpınar’ı öldürdüklerini itiraf ettiği, yapılan hafriyatta insan kemikleri, ayakkabı ve tişört üzere bir kısım malzemeler ele geçirildiği belirtildi. Ayakkabının Akpınar’ın kardeşi tarafından teşhis edildiği, DNA incelemesi için Akpınar’ın kardeşinden alınan kan örnekleriyle hafriyatta ele geçen gereçlerin incelenmesi için İstanbul İsimli Tıp Kurumu’na gönderildiği söz edildi. Hazırlanan raporda, kemiklerin Akpınar’a ilişkin olduğunun mutlaklaştığı ve silahla başına ateş edilmesi sonucu öldüğü tabir edildi.

BORCU ÖDEYEMEYİNCE ÖLDÜRME PLANI YAPTILAR

Sanıkların Akpınar’a borçlarının olduğu, borcun vadesi yaklaşırken parayı ödeyecek ekonomik güçlerinin olmaması nedeniyle olaydan 3-4 gün evvel Akpınar’ı öldürme konusunda fikir birliğine vardıklarının kaydedildiği iddianamede, sanıkların soruşturma evresinde ele geçirilemeyen av tüfeği ile fişekleri bir yerden satın aldıkları, bu eşyaları Necmi Acar’ın olayda kullanılan arabasının art koltuğuna yerleştirdikleri ve bu halde Akpınar’ı öldürme konusunda plan kurduklarının anlaşıldığı belirtildi.

Olay tarihinde kent merkezinde çay ocağında buluşan sanıkların, Aşkale ilçesinde akrabalarından para bulup borçlarını kapatacaklarını söyleyerek Recep Akpınar’ı kandırdıkları tabir edilen iddianamede, daima birlikte Necmi Acar’ın aracıyla Aşkale’ye yanlışsız yola çıktıkları ve aracı Akpınar’ın kullandığı belirtildi.  Sanıkların olayın gerçekleştiği yere gidebilmek ismine ‘Kapıkale köyüne gidelim’ beyanı üzerine Akpınar’ın aracı bu köye hakikat sürdüğü belirtilen iddianamede, olayın kabul edilen oluş formuyla şu formda gerçekleştiği bilgisi yer aldı:

“Yol üzerinde ıssız bir yerde sanıkların tuvalet muhtaçlığını mazeret ederek Recep’in arabayı durdurmasını sağladıkları, otomobilden inerek konuşma yaptıkları, binmelerinin akabinde Necmi Acar’ın art koltuğa bakarak işaret vermesi üzerine Mehmet Göktürk’ün daha evvelden koydukları atışa hazır vaziyetteki tüfeği alarak Akpınar’ın başına ateş edip öldürdüğü, Necmi Acar’ın aracı durdurup indiği ve Akpınar’ı aracın birkaç metre yakınına sürüklediği, sanıkların yaptıkları plan doğrultusunda Necmi Acar’ın cesetle birlikte Mehmet Göktürk’ü olay yerinde bırakarak aracı alıp gittiği, sonrasında araçtaki iz ve emareleri temizlediği, Mehmet Göktürk’ün ise Akpınar’ın cesedini yoldan yaklaşık 650 metre kadar sürüklediği ve dere yatağındaki bir çukurun içerisine gömdüğü kabul olunmuştur.”

Sanıklar hakkında kamu davası açılması için kâfi kuşkunun oluştuğuna kanaat getirilen iddianamede, Mehmet Göktürk ve Necmi Acar’ın ‘tasarlayarak taammüden öldürme’ hatasından farklı ayrı ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılmaları talep edildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir