10 adımlı eylem planı hayata geçiriliyor: Kiralar düşecek faturalar azalacak

Enflasyonla uğraşta 10 adımlı aksiyon planı hazır. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de problemleri çözme formülünü anlattı.

Yüzde 5 maksadı için MB ile omuz omuza ilerlenecek. Bürokraside atamalar tamamlanacak. Enflasyonun dar gelirli üzerindeki tesiri azaltılacak. Vatandaşın güç, kira faturası düşecek. TL cinsi tasarruflar artacak.

Yaklaşık 4 saat süren kabine toplantısının ana gündem unsurlarından birini enflasyonla çabada oluşturdu. Enflasyonda yüzde 5 maksadı için Merkez Bankası ile omuz omuza çalışılacak, uygulanacak maliye siyaseti, yapısal ıslahatlarla takviye verilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Enflasyon kaynaklı hayat pahalılığı ve fahiş fiyat problemini milletin gündeminden çıkarmakta kararlıyız” vurgusu yaparken atılacak kimi kıymetli adımlar şöyle:

TL tasarruflar artacak

Enflasyonun tek haneye düşmesi için sıkılaştırıcı para siyaseti sürerken, besin enflasyonunu frenlemek için maliyet düşürücü uygulamalar gelecek. Bir yandan büyüme ve istihdam dostu siyasetleri sürdürürken, başka yandan enflasyon ile çaba kararlı bir biçimde devam ettirilerek enflasyon tek haneye indirilecek. Finansal enstrümanları daha da geliştirerek TL cinsi tasarrufları arttırılacak.

Merkez Bankası’na destek

Sabah’ın haberine nazaran; Para, maliye, gelirler ve finansal kesim siyasetlerinde daha güçlü bir eşgüdüm sağlanacak. Enflasyonu tek haneye düşürmeyi hedefleyen amaçlayan ihtiyatlı para siyaseti tedbirleri maliye ve gelirler siyasetleri tarafından desteklenecek. Finansal istikrarın gözetilmesine yönelik rezerv artırıcı uygulama ve araçlar çeşitlendirilecek.

Enflasyon hedeflemesi doğrultusunda, hükümet ve Merkez Bankası enflasyon gayesini birlikte belirlemeyi sürdürecek. Merkez Bankası, fiyat istikrarının sağlanması temel emeli doğrultusunda mali transfer sisteminin faal işleyişi için tüm araçları kararlı ve bağımsız bir biçimde kullanmaya devam edecek.

Gıda fiyatlarındaki oynaklığa son

Enflasyonun dar gelirli vatandaşlarımız üzerindeki olumsuz tesirini giderecek siyasetlere sürat verilecek. Ziraî üretim, verimlilik ve lojistik planlaması güçlendirilerek besin arz güvenliği sağlanacak, besin fiyatlarındaki oynaklığın önüne geçilecek. Ziraî üretim planlaması öncelik kazanacak. Üretim fazlası bulunan eserlerden eksiği bulunan eserlere geçiş desteklenecek.

Stratejik eserler ve girdi maliyetleri

Arz eksiği olan stratejik hububat, bakliyat ekimi mazot, gübre, tohum dayanağı ve cazip alım fiyatları yoluyla teşvik edilecek. Ziraî eser fiyatları belirlenirken yurt içi girdi maliyetleri de dikkate alınacak. İthal girdi bağımlılığı azaltılacak. Eser piyasası ıslahatları kapsamında rekabet artırılacak. Girişimciliğe yönelik yasal ve idari pürüzler ile belirsizlikler son bulacak.

Enerji kira maliyetleri düşürülecek

Enerjide dışa bağımlılığı azaltıcı siyasetlerimize paralel olarak vatandaşa yansıyan güç maliyetlerinde düşüş sağlayıcı bir yaklaşım sergilenecek. Gelir seviyesi düşük vatandaşların harcama kompozisyonu içinde kıymetli bir yer tutan kira harcamalarını düşürmeye dönük olarak toplumsal konut projelerine kararlılıkla devam edilecek.

Kamu harcamalarına özen

Kamu harcamalarında verimlilik ve aktiflik temel alınacak. Kamu mali idaresi ve ihale sistemi reforme edilecek. Kamu harcamaları kompozisyonu uzun periyotta büyümeyi olumlu etkileyecek bölümler lehine dönüştürülecek.

Rekabete global hukuk düzeni

Piyasalarda rekabeti bozucu yapı ve davranışlar daha yakından takip edilecek. Bu mevzuda milletlerarası rekabet hukuku standartları çerçevesinde faal önlemler alınacak.

Çalışanın yükü azaltılacak

Enflasyonun çalışan kesim üzerinde tahribat yapması her vakit olduğu üzere önlenecek, hatta refah hissesi ile telafi edici önlemler de alınacak. Gelir eşitsizliğine yol açan uygulamalar tespit edilecek ve yine düzenlenecek. Vergi, sübvansiyonlar ve miras hukuku gözden geçirilecek. Şirketlere, girişimcilere yönelik muafiyet, teşvikler ile alt gelir kümelerine yönelik toplumsal yardımlar tekrar yapılandırılacak.

Bürokrasi atamaları tamamlanacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve öbür bakanlar dün TBMM’de yemin ederek misyonlarına başlarken, bürokrasideki atamaların tamamlanması bekleniyor. Başta Merkez Bankası olmak üzere iktisat bürokrasisinde yapılacak atamalar hem piyasalar hem de memleketler arası kuruluşlarca yakından takip ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir