Daha fazla işletmeye KOBİ desteği

Küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ), enflasyon ayarı yapılarak KOBİ’lerin belirlenmesinde kullanılan kriterlerde güncellemeye gidildi. Buna nazaran KOBİ olmak için gerekli kriterlerden biri olan net satış hasılatı yahut mali bilanço limiti, 250 milyon liradan 500 milyon liraya yükseltildi. Böylelikle, enflasyonist tesir nedeniyle bilançoları şişen ve KOBİ olmaktan çıkan şirketler, yine KOBİ tarifi içerisine alınacak ve teşviklerden yararlanma imkanları devam edecek. KOBİ havuzundaki genişlemeyle bir arada işletmelere, bir kısım masraflarının kısmen yahut büsbütün devlet tarafından karşılanması ve daha ucuza kredi bulabilmeleri üzere teşvikler sunuldu.

YENİ TAKVİYELER YOLDA

Türkiye iktisadında KOBİ’lerin tartısının çok fazla olduğunu, bu değişikliği bölümün talep ettiğini söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Düzenleme sayesinde mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler hem KOSGEB dayanaklarından hem bankalarımızın farklı faiz dayanaklarından daha fazla istifade edebilecek” dedi. Farklı takviyeleri önümüzdeki devirde sürdüreceklerinin altını çizen Bakan Varank, bu sayede yatırım iştahının da korunacağını belirtti.

YATIRIM İŞTAHI ÜST SEVİYEDE

Varank, KOBİ’lerin yatırım talebiyle alakalı olarak ise, şunları söyledi: “Şu anda yatırım iştahı üst düzeyde. Türkiye’nin neresine gidersek gidelim işletmelerimiz, ‘Sayın Bakanım, yatırım yapacağız, bize arazi lazım. Organize sanayi bölgemizi (OSB) genişletmemiz lazım’ diyorlar. Önümüzdeki devirde katma pahalı üretimle kalkınan bir Türkiye’yi inşa etmek istiyorsak formülümüz; yatırım, üretim, istihdam ve ihracat olmalı.”

Yeni düzenleme ne getirdi?

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle KOBİ olmak için gerekli kriterlerden biri olan net satış hasılatı yahut mali bilanço limiti, 250 milyon liradan 500 milyon liraya yükseltildi. Yönetmelikle ayrıyeten, 10 bireyden az çalışanı olan mikro işletmelerin yıllık net satış hasılatı yahut mali bilanço limiti

5 milyon liradan 10 milyon liraya, 50 bireyden az çalışanı olan küçük işletmeler için limit, 50 milyon liradan 100 milyon liraya yükseltildi. Kriterlerden rastgele birini, son iki hesap devrine ilişkin datalarla aşan işletmeler KOBİ niteliğini kaybedecek. Ancak son hesap periyodunda bu kriterlerin altına düşen işletmeler KOBİ niteliği kazanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir